Sık Sorulan Sorular

CROSS hangi ülkenin malıdır?

Cross bir “Amerikan Klasiğidir”. ABD’ de Rhone Island ve İrlanda'da Galway' de üretilmektedir. Avrupa, Afrika, Orta Dogu ve Asya'da satılan tüm klasik "Century" Cross kalemleri İrlanda'da üretilir. Townsend, Solo ve Masa Setleri ile Amerika kıtasında satılan "Century" ler ise ABD'de üretilmektedir.

Cross Altın Kalemleri kaplama mıdır?

Cross Amerika'da üretildiğinden, Amerikan normlarına uymak zorundadır. Buna göre üzerinde GF ( gold-filled ) veya RG ( roller gold ) yazan tüm kalemlerin net ağırlıklarının %20'sı yine üzerlerinde yazılı olan ayarda altındır. Örneğin; 10 Kt. RG (10 ayar altın kaplama) yazan bir kalemde, o kalemin net ağırlığının %20'sı oranında 10 karat altın mevcuttur. Kalem yalnızca Cross' a özgü olan özel bir sıvama tekniği ile kaplanmaktadır. Altın kalemler 10, 12 ( sınırlı sayıda ),14 ve 18 ayar kaplama olarak satılmaktadır. Kalemin gövde ve kapak dışında kalan altın aksesuarları ( klips, halka, tepe, uç, vs...) ise 22 karat altınla elektroliz banyo yöntemiyle kaplanmaktadır.

Altın kaplama kalemlerde kimi zaman görülen lekeler nedir? Nasıl önlem alınmalıdır?

Cross altın kalemlerin özel bir sıvama tekniği ile kaplandığını belirtmiştik. Sürekli kullanılmadıkları zamanlarda, kapalı kaldıkları kutu veya ortamda, ısı ve rutubet durumuna göre kalemler terleme yapabilir. Bu da kalemin yüzeyinde bir takım küçük lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bu durumda kalemi altın parlatma bezi ile silmek tekrar eski parlaklığını kazanması ve lekelerin yok olmaları için yeterlidir. Ancak kalem çok uzun süre kullanılmamışsa, lekelerin giderilmesi için Cross servisine gönderilmesi gerekir. Bu durumda kesinlikle ecza ya da asit benzeri müstahzarlar kullanılmamalıdır.

Cross' un Tarihçesi

Cross,1846 yılında, Amerika'da, Alonzo T. Cross adında yaratıcı bir kalem zanaatçısı tarafından kurulmuştur. İlk patentini1876 yılında yüzyılımızın tükenmezkaleminin öncüsü olan "stylographic" kalemle almıştır. Sonraları 21 yeni patent daha bu kalem patentini takip etmiştir. 1946 yılında, yani kuruluşumuzun 100. yılında Cross, bugün klasik "Century" modeli olarak anılan ince tükenmezkalemi piyasaya sürmüştür. 1995 yılında Cross, art-deco tarzında bir seriyi piyasaya sürerek kalem sektöründeki imajını yeniledi. Townsend adli bu seri Cross' a büyük prestij kazandırdı ve firmanın dünya çapında çeşitli ödüller almasını sağladı. 1996 yılında, Cross, kurulusunun 150.yildönümünü kutlarken, ayni zamanda klasik "Century" modelinin de 50.yasini kutluyordu. Her iki kutlama için sinirli sayıda üretilmiş özel koleksiyon kalemleri piyasaya sürülmüştür.

Cross' un ömür boyu garantisi nedir?

İrlanda ve ABD'de üretilen tüm Cross yazı araçları garantilidir. Bu garanti kalemin satın alma ya da üretim tarihine bakılmaksızın dünyanın her yerinde aynen uygulanır. Bakıma gereksinim gösteren tüm mekanik kısımlar ( mekanizma, kapak, seksiyon gibi) fabrika tarafından ücretsiz olarak onarılır veya yenilenir. Ancak, kalemin içindeki yedekler ( refil, uç, kursun, kartuş, silgi vs) kullanım sonucu tükenen kısımlar, dolmakalem uçları ve kötü kullanım sonucu hasar gören parçalar ücretsiz garantinin kapsamında dışında kalır.

Dünyada garanti işlemi nasıl uygulanır?

Arızaılı ya da bakim isteyen kalem, Cross' un İrlanda veya Amerika'daki fabrikalarına gönderilir veya bulunulan ülkedeki Cross temsilcisine ulaştırılır. Firma en geç 60 gün içinde kalemi onarılmış olarak sahibine iade eder. Cross fabrika ve temsilcilerinin adresleri kalemle birlikte verilen kullanım kılavuzlarında mevcuttur.

Türkiye' de garanti işlemi nasıl uygulanır?

Türkiye'de Cross ürünlerinin temsilcisi Scrikss A.S' dir. Türkiye dahilinde ( free-shoplar ve gümrüksüz satış mağazaları hariç ) satın alınan Cross ürünlerinin kutularında, o ürünün Scrikss tarafından ithal edildiğini kanıtlayan bir Garanti Belgesi bulunmaktadır. Kullanıcı bu Garanti Belgesi ile Scrikss' e başvurduğunda, eldeki stoklar çerçevesinde kalemi 7 gün ile 30 gün gibi bir süre içinde ücretsiz olarak onarolır veya yenilenir. Ancak yukarıda sözü geçen Garanti Belgesi mevcut değilse, Scrikss, kullanıcının arzusuna göre kalemi İrlanda'ya gönderir ( iade süresi 60-75 gündür) ya da ücret mukabilinde ve teknik imkanlar çerçevesinde onarır. Bu gibi durumlarda kalemin Scrikss tarafından yenilenmesi mümkün olamaz.

Cross Kalem Çeşitleri Nelerdir?

Bütün Cross kalem serilerinde toplam dört kalem çeşidi vardır. Bunlar ; dolmakalem, tükenmezkalem, 0.5 mekanizmalı versatil kurşunkalem ve Selectip isimli rollerball kalemdir. Tükenmezkalem ve versatil kursunkalemler ayni kalınlık ve boydadırlar. Dolmakalem ile Roller kalemler ise diğerlerinden daha kalın olmakla birlikte onlar da kendi aralarında benzeşirler. Ancak kapaklarını açmadan birbirlerinden ayırt etmek için tepelerine bakmak yeterlidir. Tükenmezkalem ve dolmakalemlerin konik tepelerinde ayırt edici bir nokta bulunmaktadır. Versatil ve Roller kalemlerde bu nokta yoktur.

Townsend ve Klasik Century' nin ayırt edici özellikleri nelerdir?

Klasik Century Cross serisi, kalem alanında 20.yüzyila damgasını vuran ince, zarif ve narin bir yapıya sahiptirler. Gömlek cebine uygun olarak tasarlandıklarından, takılı oldukları cebi deforme etmezler ve kullanıcının kıyafetini bütünleyerek, ona prestij kazandırırlar. Townsend serisi 1940' larin nostaljik çizgisini günümüze taşımaktadır. Cross tipolojisine uygun olarak tasarlanan bu kalemler, klasik seriye göre daha kalın ve ağırdır. Görünüşleri itibariyle ilk anda Cross oldukları anlaşılır, ancak farklılıkları da hemen göze çarpar. Her biri birer statü sembolü ve ziynet eşyasıdır. Kalın ve ergonomik kalemlerle yazmaktan hoşlananların hemen beğenecekleri bir tasarıma sahiptirler.

Altin kalemlerin kaç ayar oldukları nasıl anlaşılır?

Altın kalemlerin tepelerinde Cross' un simgesi olan siyah bir koni vardır. Siyah koninin hemen altında çıplak gözle görülebilir büyüklükte kalemin kaç karat olduğu yazılıdır. Bir diğer ayırt etme yöntemi ise siyah konik tepenin boyuna bakmakla mümkün olabilir. Siyah koni küçüldükçe kalemin altın ayarı artmaktadır. En büyük siyah koni 10 ayarı, daha incesi,14 ayarı, ortadan ince bir bant seklinde olanı ise 18 ayarı ifade eder. (Dikkat : tepeden ince iki siyah bant birden geçiyorsa, bu Cross' un sinirli sayıda ürettiği som altın kalemidir.)

Renkli Kalemlerin Kaplaması Nedir?

Parlak krom, altın yada gümüş olmayan tüm kalemler lak veya sert seramik ile kaplanmıştır. Sert seramik ile kaplanan modeller saten bir görüntü arz ederler. Bunlar; gri-saten, klasik siyah, bordo, lacivert ve nefti modellerdir. Sienna, yeşil damarlı, damarlı "ağaç" serileri ise polisaj yapılmış değerli bir lak kaplı modellerdir. Bu kalemler üretim esnasında tek tek elden geçmektedir. Lapis Lazuli serisi ile "Jade ( Yeşim ) serisi (1998 başlarında çıkacaktır ),çok değerli taşların kalem üstüne kaplamalarından oluşmaktadır.

Dolmakalem uçları altın mı?

Klasik Century serisinin dolmakalemlerinde iki tür uç bulunmaktadır. Altın kaplama uçlar ve 18 karat altın uçlar. Genellikle krom ve renkli dolmakalemlerin uçları altın kaplamadır. Müşterinin özel talebi karşısında, bu uçları 18 karat uçla değiştirmek mümkün olabilmektedir. Ancak 18 karat uçların fiyatları bu kalemlerin fiyatları ile kıyaslandığında, kalem fiyatı önemli derecede artmaktadır. Townsend serisinde ise dört değişik tür uç bulunmaktadır. Altın kaplama,14 karat altın,18 karat altın ve çift renkli 18 karat altın / rhodium kaplamalı uçlar. Uçların altın değerleri kendi üzerlerinde yazılıdır. Solo serisinin dolmakalem uçları ise altın kaplamadır.

Kalemlerin yedek çeşitleri nelerdir? Kutuların neresinde bulunurlar?

Cross kalemleri kadar yedekleri de titizlikle üretilir ve kullanıcının her türlü ihtiyacına cevap verecek çeşitlilikte satışa sunulur.

Tükenmezkalem Refilleri: Bunlar Medium – M ( orta kalınlık ) ve Fine – F ( ince ) olmak üzere iki çeşittir. Tükenmezkalem refilleri mavi, siyah ve kırmızı renklerdedir. Ancak satışa sürülen kalemlerin içinde genellikle ( M ) mavi renkli refil bulunur.

Versatil Kurşunkalem Yedekleri: Cross kurşunkalemlerinin uçları 1991 yılından bu yana 0.5 olarak üretilmektedir. Satışa sürülen versatillerin içinde silgili otomatik bir kartuş bulunmaktadır. Kartuşun içinde 12 adet 0.5 kalınlığında kursun uç vardır. Kullanıcı kartuşun içine uç doldurabileceği gibi, kartuşu da yenileyebilir. Silgiler ise 5'er adetlik ambalajlarda ayrıca satılmaktadır.

1991 yılından önce üretilmiş olan Cross versatil kalemler 0.9 mm di. Bunlar otomatik olmayıp kalem ucundan doldurulabilmekteydi. Bu tür kalemlerin uçları da satılmaktadır. Beher tüpün içinde 12 adet 0.9 kursun uç bulunmaktadır. Bu kalemlerin silgileri de farklıdır ve 3 adetlik ambalajlarda satılmaktadır.

Dolmakalem Kartuşları: Cross dolmakalemleri kartuşla kullanılabilecekleri gibi, kutunun alt bölmesinde bulunan yedek pistona mürekkep çekilmesiyle de kullanılabilir. Orijinal kartuş kullanması tavsiye edilmektedir, çünkü piyasada bulunan bazı mürekkeplerin tortuları kalemde tıkanıklıklara neden olabilmektedir. Piston ise genellikle kalemin soğuk suyla temizlenmesi esnasında kullanılır.

Kartuşlar 6 adetlik ambalajlarda satışa sürülmüştür. Cross dolmakalem kartuşlarının farlı renkleri mevcuttur.

Her dolmakalem kutusunun alt bölümünde, pistonla birlikte 2 adet kartuş da bulunmaktadır.

Dolmakalem mürekkebi: Cross' un dolmakalem mürekkebi bazı Cross dolmakalemleriyle birlikte ve özel bir kutuda satılmaktadır. ( Örnek: 506C-Townsend Medalist Dolmakalem seti ). Cross mürekkepleri ayrıca mavi ve siyah renklerde ve 62.5 ml' lik cam şişelerde satılmaktadır.

Cross dolmakalem uçlarının cinslerini yukarıda belirtmiştik. ( Bknz: Dolmakalem uçları altın mı ?). Altın veya kaplama, dolmakalem uçları değişik kalınlıklarda mevcuttur. Ancak piyasadaki en yaygın şekilleri: M ( orta ) ve F ( ince )dir. Satışta dolmakalemlerin tamamı M ya da F' dir. Bunlar dışında kullanıcının arzusu üzerine özel uçlar da sipariş edilebilir.

Bunlar : X ( çok ince ) ve B ( kalın) olabilir.

Selectip Pen-Rolling Ball Refilleri: Selectip Pen,Cross' un tescilli bir markası olup ince yazı kalemlerine verilen isimdir. Bu kalemlerin refilleri havayla temas halinde çabuk kuruduklarından, özel muhafazalı kapaklarıyla birlikte kutunun alt tabanına konulmuştur. Kalemin içinde refil yoktur. Satışa arz edilen bütün Selectip kalemlerin kutularının alt bölümünde iki adet refil vardır. Bunların her ikisi de siyah olup, biri Rolling Ball, diğeri ise ince (F) yazı refilidir.

Selectip Pen refilleri ayrıca değişik renk ve şekillerde satılmaktadır. Türkiye'de satılan refil ve markörler için Scrikss' in Toptan Satış Fiyat Listesi'ne bakiniz.

Versatil kalemler neden sadece 0.5 mm uçludur?

Belirtildiği gibi Cross versatil kurşunkalemleri 1991 yılına kadar 0.9 mm uçlu ve yan otomatik olarak üretilmekteydi. Bu kalemlerin uçları tükendiğinde yeni ucun kalemin uç kısmından elle verilmesi gerekmekteydi. Bu işlemin kullanıcıya getirdiği zorluk ve otomatik kaleme alışkın kullanıcının kalemi zorlaması, mekanizmanın çok çabuk kırılmasına neden oluyordu. Bu konuda uzun araştırmalar yapan Cross teknisyenleri, kalemin şeklini bozmadan, otomatik olarak kendini yenileyen bir mekanizma geliştirdiler. Yapılan pazar araştırmalar sonucunda 0.5 mm uçlara daha fazla talep olduğu anlaşıldığından, yeni mekanizmalar 0.5 mm olarak ayarlandı. Bunu takip eden yıllarda 0.9 mm yarı otomatik versatile talebin azaldığı ve 0.5 mm uçların daha çok istendiği göz önüne alınarak ve karışıklığı önlemek için 1993 yılından itibaren 0.9 mm uçlu kalemlerin üretimine son verildi. Ancak 0.5 mm in yani sıra 0.7 mm ve 0.9 mm uçların da istendiği görülünce bu konuda da çalışmalar yapılmaya başlandı. Yakın bir gelecekte, bu kez tam otomatik 0.7 mm ve 0.9 mm versatil kalemler piyasaya çıkacaktır.

"Cross for Ladies" Nedir?

Cross Klasik Century serisinin gördüğü büyük rağbet üzerine,1980'li yıllarda Cross, Century ile ayni tasarımda fakat çanta içinde taşınmaya uygun deri kılıflı bir kalem geliştirdi. Bu kalemin cebe takılma klipsi yoktu ama göbek kısmında işlemeli bir bölüm mevcuttu. Hanim çantalarının içinde kullanılmak üzere üretilen bu kalem dizisine "Cross for Ladies" adi verildi. Halen bu diziye ait Klasik Century serisinden, parlak krom, klasik siyah, bordo,10 ve 14 karat altın kaplama modelleri mevcuttur. Bunlar tükenmezkalem ve tükenmez-versatil kalem setleri olarak, suni deri kılıflari ve özel kutuları içinde satılmaktadır.

Cross masa takımlarının özellikleri nelerdir?

Cross masa takımları da bütün Cross kalemleri gibi ömür boyu garantilidir. Cross masa takımlarındaki kalemler Klasik Century modelleridir ancak klipsleri yoktur ve boyları da uzundur. Tekli setlerde tükenmezkalem, ikili setlerde ise bir adet tükenmezkalem ve bir adet versatil 0.5 m kurşunkalem mevcuttur. Müşterinin arzusu durumunda ikili set iki tükenmezkalemle birlikte de verilebilir; ancak masa takımlarının dolmakalemi mevcut değildir. Masa takımlarının altlıkları özel tasarımlı çok sik malzemelerden üretilmektedir. Bunlar değişik nitelikte mermer ya da ahşap malzemelerdir. Çeşitler hakkında daha fazla bilgi için lütfen fiyat listemize ve Cross kataloglarımıza bakiniz. Bu takımlarda kullanılan kalemler 10 karat altın kaplama, klasik siyah, parlak krom ya da nadir olarak gri saten olabilmektedir.

Cross kalemleri pahalı mı dır?

Bütün Cross kalemleri, üretimlerinin her aşamasında tek tek kontrolden geçirilirler. En küçük bir tereddütte o kalem arızalı diye ayrılır. Üretimdeki herkes bu konuda tam yetkilidir. Cross' un "Ömür Boyu Garantisi" bu temel ilke üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca Cross kalemlerinin üretiminde kullanılan malzeme seçiminde de ayni titizlik uygulanır. Ucuz ve kalitesiz malzemeye Cross' ta yer yoktur. Cross kalemlerinde kullanilan malzemenin niteligi, isçilik değeri, mükemmellik, finisaj ve estetik göz önüne alındığında, ömür boyu garantisi ve güçlü servisiyle, piyasadaki rakiplerine göre Cross kalemlerinin sanıldığının aksine pahalı değil, tüketicinin alim gücüne uygun makul fiyatlarda olduğu kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Cross kalemleri sahtelerinden nasıl ayırt edilir?

Piyasada isim yapan, iyi satan, belli bir kalitesi olan ve uzun bir geçmişi bulunan tüm malların ne yazık ki benzerleri ve sahteleri de yapılmaktadır. Cross kalemlerinin de sahteleri mevcuttur. Bunlar daha ziyade uzak doğu kaynaklı tükenmezkalemlerdir. Versatil, Selectip ve dolmakalemlerin taklitlerine henüz rastlanılmamıştır. Tükenmezkalemlerin ise yoğun olarak klasik siyah,10 karat kaplama ve 14 karat kaplama taklitleri görülmüştür. Bu tür kalemleri asıllarından, ağırlıkları, parlaklıkları, mekanizmaları, fakat daha da önemlisi fiyatları ile ayırt etmek mümkündür. Altın taklidi kalemler çok çabuk kararmakta ve bozulmaktadır. Renkleri orjinal Cross' tan farklıdır. Klasik siyah satenler ise çabuk parlamakta, altin kaplama bölümleri derhal kararmaktadır.

Hangi kalem markası en iyisidir?

Cross 150 yıllık geçmişi olan ve bütün dünyanın onaylamış olduğu saygın bir kalem markasıdır. Bir kalem olarak Cross kendisini kanıtlamıştır. Ancak tek başına değildir. Piyasada çok saygın başka kalem markaları da vardır. Onlar da çok köklü geçmişleri olan taninmiş ve aranan markalardır. Bu konuda son tercih tabii ki tüketicinindir. Eline en iyi uyumu sağlayacak, beğenisini en çok kazanacak, bütçesini en az sarsacak ve elbette ki servisine en fazla güven duyacağı kalemi satın almak isteyecek ve yıllarca kullanacaktır.